Ritkaságuk, történelmi jelentőségük, és persze az értékes anyagok felhasználása miatt kelhetnek el akár rekordmagas áron az aukciókon a Fabergé-tojások. Az utolsó tojás, amely árverésre került, a Rothschild család számára készült, és 2007-ben 8,9 millió fontért (18,5 millió dollárért) értékesítették a Christie's New York-i árverésén. Azonban 2014-ben előkerült egy újabb elveszett darab: a harmadik császári tojás megvásárlója akaratlanul 14 000 dollárt fizetett a 18 karátos tömör aranyból készült műtárgyért egy középnyugati antikváriumban. Ez a tojás az eredetivé nyilvánítása után egyes beszámolók szerint később 33 millió dollárért kelt el.
Tobias Ellwood alezredes, konzervatív védelmi politikus és parlamenti képviselő szerint a Nyugat „tagadásban van” Vlagyimir Putyin hatalmát illetően, amely már nagyobb, mint Joszif Sztálin szovjet diktátoré volt – írja a Sky News.
Vlagyimir Putyint belülről nem fogják váratlanul megbuktatni oligarcha üzlettársai, az orosz elnök valószínűleg nem súlyosan beteg, az orosz ellenzék pedig nem komolyan vehető jelenlegi formájában. Az egyetlen módja annak, hogy egyáltalán esély legyen arra, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök megbukjon az, ha az orosz haderő veszít Ukrajnában – írja véleménycikkben Jamie Dettmer, a Politico riportere.
Kék festékkel mázolták le azt a Joszif Sztálin szovjet vezetőt ábrázoló ikont, amely néhány hónapja áll a diktátor szülőhazájában található egyik székesegyházban – írja a Reuters.
A brit védelmi minisztérium hétfőn is közzétette hírszerzési jelentését, melyben ezúttal arról írnak, hogy Oroszország újra létrehozta a Szovjetunió titkosszolgálati ernyőszervezetét, a SZMERS-t.
Moszkvában újra felállították a vörösterror egyik atyja, Feliksz Dzerzsinszkij Cseka-alapító szobrát, ami szimbolikus lépés abban a folyamatban, ahogy a putyini Oroszország rehabilitálja a véres szovjet múltat. Gomba módra szaporodnak a Sztálinnak és a vörösterror más vezetőinek új szobrai az országban, miközben egy a doktori dolgozatát plagizáló „történész” vezetésével a Kreml napi érdekeinek megfelelően írják át Oroszország és a világ történetét.
A Reuters az orosz haderő büntetőzászlóaljairól, a Storm-Z osztagokról közölt exkluzív háttéranyagot. A hírügynökség összesen 13 embert interjúztatott meg, az osztagokban harcolókat, családtagjaikat, illetve a reguláris erők olyan katonáit, akik kapcsolatba kerültek a büntetőzászlóaljakba beosztott fegyveresekkel.
Andrej Guruljov, a Vlagyimir Putyin-féle Egységes Oroszország párt ismert ultranacionalista képviselője hivatalosan visszaállítaná „a nép ellensége” fogalmát, amellyel a szovjet diktátor, Joszif Sztálin bélyegezte meg vélt vagy valós ellenfeleit – írja az amerikai Institute for the Study of War (ISW) keddi jelentése.
70 évvel ezelőtt halt meg az egykori Szovjetunió legismertebb és leghírhedtebb vezetője, Sztálin, és éppen 80 éve annak, hogy a Vörös Hadsereg megverte a náci Németország haderejét, a Wehrmachtot a sztálingrádi csatában, ami fordulatot hozott az oroszok által csak „Nagy Honvédő Háborúnak” nevezett második világháborúban, és végül német vereséghez és szovjet győzelemhez vezetett. Az évfordulók ismét fókuszba helyezték a néhai szovjet diktátort, akinek népszerűsége és kultusza egyre jobban terjed a putyini Oroszországban. E terjedés láthatóan a Kremlnek sincsen ellenére, ahogy az sem, hogy egyre többen hasonlítják a jelenlegi orosz elnököt Sztálinhoz. Miközben a Nagy Honvédő Háború győztes vezetőjét finom állami hátszéllel rehabilitálják, a több millió ember haláláért felelős diktátor a feledésé lesz, a Szovjetunió bűneivel való szembenézés helyébe pedig a szovjet múlt dicsőítése lép.
Február 2-án van a II. világháború egyik legnagyobb csatájában, a sztálingrádi csatában aratott szovjet győzelem 80. évfordulója. Az 1961-ben Volgográdra átnevezett városban szerdán fölavatták a milliók haláláért felelős szovjet diktátor, Joszif Visszarionovics Sztálin új mellszobrát. Vlagyimir Putyin orosz elnököt ma a városba várják az ünnepségekre. Közben a közösségi médiában olyan találgatások terjednek, hogy Putyin látogatása alatt döntést hozhatnak Volgográd Sztálingrádra történő visszanevezéséről.
Vlagyimir Putyin elnök pénteken töltötte be 70. életévét, és míg a beosztottjaitól hízelgő gratulációkat kapott, addig Kirill pátriárka arra kérte a világiakat és a papságot, hogy imádkozzanak Oroszország legfőbb vezetőjének egészségéért, aki Sztálin óta a leghosszabb ideje irányítja Oroszországot - írja a Reuters.
Az orosz bíróság elrendelte a International Memorial, a legrégebbi orosz emberi jogi szervezet betiltását - számolt be a brit BBC. A csoport 1989 óta dokumentálta a Szovjetunióban elkövetett rémtetteket.
A Kreml vezetője egy moszkvai befektetési fórumon fejtette ki véleményét Biden újraindulással kapcsolatos kijelentéseiről, illetve saját jövőjéről is beszélt.
1945 májusában lezárult a második világháború az európai hadszíntéren, a harmadik birodalom kapitulált. A nyugati szövetségesek és a Szovjetunió érdekbarátsága véget ért, a szuperhatalmak szinte azonnal azt kezdték el tervezgetni, hogy tudnak egymással gyorsan és hatékonyan leszámolni. Még bőven folytak a harcok, amikor Winston Churchill brit miniszterelnök és katonai vezérkara nekiállt, hogy kidolgozzon egy titkos haditervet a Szovjetunió megtámadására, melynek fontos része lett volna az, hogy újra felfegyverzik a hadifogollyá vált Wehrmacht-katonákat is. Az Operation Unthinkable fedőnevű akció megvalósítására – részben a jelentős szovjet túlerő miatt – végül szerencsére nem került sor.
A háború legfontosabb eseményeiről percről percre tudósítunk.
Hasznos, gyakorlati, érthető.
Szerinte a Krímnek vége, ukrán szempontból.
Az orvostechnikai eszközök piacán viszont van torzulás.
Milyen ballasztok lassítják a gazdaságot?
A hatásokat elemezzük.
Lehet izgulni.